Logga in

Logga ut

För dig som stöttar och lotsar individer till utbildning eller jobb

Materialet nedan kan användas för matchning och vägledning och fungerar även för personer med begränsad svenska.

Quiz - Passar jag som bagare?

Svara på 12 enkla frågor om vad du gillar och hur du vill jobba. Kanske passar bageriyrket dig!

Yrkesfilmer

Vad är roligast med din utbildning?

Vad är roligast med din utbildning?

Varför valde du din utbildning?

Varför valde du din utbildning?

Varför ska man välja bageri?

Varför ska man välja bageri?

Utbildningskarta

Ladda ner utbildningskartan använd den för att hitta rätt utbildningsväg för olika personer till bagare och konditor.

Hitta utbildning

Vägen till jobb går via utbildning

Det finns flera vägar till ett yrke som bagare eller konditor. För vuxna med olika bakgrund, erfarenheter och mål kan både kommunal vuxenutbildning och arbetsmarknadsutbildning vara aktuella alternativ. Vilken väg som är mest lämplig beror på individens förutsättningar och situation. Här finns en översikt över utbildningsvägarna, hur de fungerar och hur den arbetssökande kan hitta och söka den utbildning som passar bäst.

Yrkesvux

En yrkesutbildning på komvux är grundutbildningen för dig som är vuxen och vill bli bagare och konditor. Du behöver inga förkunskaper utan får lära dig branschen från grunden, och även utveckla tekniska och kreativa kunskaper. Under utbildningen blandas teori med praktik där du får lära dig hantverket att arbeta som bagare och konditor

Arbetsmarknads­utbildning

Genom arbetsförmedlingen kan du gå en kostnadsfri arbetsmarknadsutbildning för att bli bagare och konditor. Utbildningen ges av olika utbildningssamordnare runt om i Sverige och är yrkesinriktade för att stärka din kompetens och underlättar därför möjligheterna till ett jobb inom branschen.

Yrkeshögskola

Att studera till bagare och konditor på yrkeshögskola är ett praktiskt och kreativt val för dig som vill fördjupa dina kunskaper och arbeta med hantverk, smak och kvalitet. Du får varva teori med praktik och förväntas ha en grundläggande utbildning på gymnasial nivå, komvux utbildning eller motsvarande erfarenheter för att kunna studera på yrkeshögskola. Normalt sett är bageri och konditori på yrkeshögskola en ettårig utbildning för dig som studerar i full takt.

För personer med utbildning eller erfarenhet från ett annat land

Om den arbetssökande har erfarenhet som bagare eller konditor, eller utbildning från ett annat land, finns det ofta värdefulla kunskaper och färdigheter som kan tas till vara på den svenska arbetsmarknaden.

Hitta jobb inom bageri och konditori

Arbetsförmedlingen

Sök på lediga jobb inom bageri och konditori.